Menu

Jesper Kristensen - Årets leder

image
28. januar 2023 kl. 15:14

Ved DBU Lolland-Falsters repræsentantskabsmøde blev formand hædret med titlen årets leder 2022.

Jesper Kristensen har på en ekstraordinær måde ledet en sammenlægning af to ærkerivaler, til én fælles klub. Igennem godt 7 år har Jesper Kristensen ført FC Nakskov igennem en modernisering, således at de bedste erfaringer fra de to gamle klubber har kunne anvendes konstruktivt til at skabe et stærkt fodboldflagskib på Vestlolland, med sportslig vind i sejlene, og en sund økonomi. En økonomi der nu er bygget op på en måde, således at klubben kan eskalere eller deeskalere i forhold til konjekturerne. Jesper Kristensen har igennem de sidste 7 år lykkedes med, at lede en klub som har mulighed for løbende at renovere og udbygge sine faciliteter, hvoraf de seneste eksempler er et nyt materialerum og anlæggelsen af en flot ny hovedindgang. Igennem Jesper Kristensen formandskab er det sportsligt lykkedes at etablere FC Nakskov i Sjællandsserien, ligesom der ses flot fremgang på ungdomsfronten - dette samtidig med, at klubben lever op til egen målsætning om at have et tilbud til alle. Jesper Kristensens vigtigste egenskab som formand for FC Nakskov er, at han altid er villig til give en hånd med i klubbens arbejde, uagtet hvad dette måtte omhandle. Man ser altid Jesper i fuld vigør ved klubbens store stævne, Giraf Cup, som første mand ved koncertafholdelser, og som arrangør af arrangementer for trænere og ledere i FC Nakskov. 

Luk